Autor Wątek: jakie oleje najlepsze na wymiane  (Przeczytany 1500 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Września 18, 2019, 23:04:28 pm
Przeczytany 1500 razy

Offline bogus

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Auto: niva
mam nivę z 2009 roku i przebiegiem 100 tyś ,zastanawiam się jakie oleje kupić , nie chodzi mi o markę tylko np raz widzę że do silnika 5w40 a gdzieś indziej 10 w40. Poproszę może ktoś się podzieli spostrzeżeniami. Również co do skrzyni i mostów najlepiej wlać.

Stycznia 30, 2020, 15:46:05 pm
Odpowiedź #1

Offline Noriega

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Imię: Michał
  • Auto: Niva 2131 (krokodyl) 2019
w mojej nivie z 2019 zalecane jest do silnika 10w40 do przekładni wszstkich ( mosty skrzynia biegów i rozdzielcza 85w90 GL5 ja dałem GL5 całkiem porządny bo mitasu (czyli japoński który podobno w toyotach zalewają w fabrykach) ale chyba coś nivie nie podchodzi bo skrzynie gwiżdże i szumi ( chyba że może na innym było by gorzej ?!?! ) o teraz w zimie ( w końcu co to za zima i mrozy epizodycznie max jakie wystąpiły -4*C po uruchomieniu kiepska wchodzą 1 i 2  :przepraszam: a samochód ma dopiero 15000km czy może GL% jest dla tej skrzyni za dobry i tu problem? Podobno niektóre skrzynie PSA mają tak że jak im się wleje GL5 a mają dedykowany GL$ to pojawiają sie problemy z synchronizatorami czy w niwie też tak może być ? Proszę o pomoc i ew. propozycje co się najlepiej sprawuje w skrzyni nivy

Maja 06, 2020, 09:29:48 am
Odpowiedź #2

Offline Banan

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Auto: NIVA MPI 01'Polonez, PF 126p
  • Nr. tel: 514428751
GL5 sprawuje się normalnie i nie uszkadza synchronizatorów, Polonez z podobną skrzynką też zaleca GL5, ja jeżdżę od 30 000, czyli od kiedy mam NIVE na GL5 w przekładniach z czego w skrzynce mam syntetyk 75W90 , i właśnie w mrozy nie ma problemu z biegami, silnik 5W40, nie rozumiem poco się bawić w oleje 15W czy 10, jeżeli pełny syntetyk jest praktycznie w tej samej cenie. Takie oleje wpływają korzystnie na podzespoły i wydłużenie ich życia, ale jeżeli jest coś uszkodzone,huczy czy są wycieki to olej tego nie zmieni... Polonezem z 91 z Dieslem pod maską zrobiłem już ponad 80 000, na syntetykach i GL5 w skrzynce wszystko pięknie śmiga, i zauważalnie lepiej niż na olejach " Staro dawnych do starych aut" w silniku też 5W40, w zimie jest różnica przy rozruchu znaczna.