Autor Wątek: Jeszcze nie NIVA. GAZ 27057 "Gazelle" 4x4  (Przeczytany 9127 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stycznia 26, 2018, 16:21:00 pm
Przeczytany 9127 razy

Offline dostawca

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 31
  • GAZ 27057
Witam,
po rozmowie z adminem dorzucę się i ja z moją rupieciarnią na kołach.
Ciągnę się za nivkami po każdym skrawku polskiego internetu. Niestety forum gaz/uaz zostało zamknięte jakoś -8-10 lat temu.

Niektórzy już trochę lizneli zdjęć sprzętu więc dla nich może być nudne oglądanie kolejny raz tych samych fot.
Mimo wszystko zapraszam.

Do sedna:
Gaz 27057 2001rok silnik, a jakże... 2,1td Steyr.
Od kilku lat noszę się z budową własnego campera offroadowego.
Jeździmy z tatą regularnie na wyprawy, najpierw uazem 452, później lj78, kierunek bałkany i ukraina.
Aktualnie mam już własną małą rodzinkę. Żona, prawie 3 letni syn, który właśnie sobie śpi i skrobię wypociny.
Plan był na sprintera/lt i dorobić zawieszenie i napęd.
W pewnym momencie pojawił się Bartłomiej z Tuitamkiem(polecam zobaczyć projekt) miałem się na nim wzorować, ale weszły zmiany w przepisach, CEPIK2 itp. Odpuściłem, stwierdziłem, że poszukam kaczki bo tam jest z przodu resor ze sztywną belką i zmieniając belkę na most nic wiele motać nie trzeba.
Jeździłem za kaczką rok, same trupy zgniłki itp. Wszystkie znośne są na bałkanach, wschodzie i afryce.
Pewnego razu napatoczyło mi się ogłoszenie gazeli ze Świdnicy za 6,5tyś...
Kilka telefonów, upewnienie się co i jak... miesiąc dojrzewania i jedziemy.
Oglądnąłem, potargowałem do 4tyś, dałem zaliczkę i wróciłem autobusem na Podkarpacie.
Za kilka dni zapieliśmy z kolegą lawetę do Iveco i pojechaliśmy odebrać wóz.



Auto było w marnym stanie, woziło warzywa z pola na targ.
3 dni mycia, z podwozia odpadło z 6 taczek błota, środek to samo. Po umyciu demontaż ryflowanki i boczków, kolejne 2 dni mycia i zamiatania. Pył ziemia itp. nie mam zbyt wiele fot z tego okresu.



Auto okazało się zaskakująco zdrowe. Jedna korozja na tylnym nadkolu, którą będę wycinał robiąc wnękę na duże koło.

Syn właśnie otworzył i  zamknął oko... ;)

Środek został obskrobany odtłuszczony i pomalowany podkładem epoksydowym oraz środkiem wiążącym rdzę z loctite jak gdzieś coś było.
Zdemontowałem całą deskę i odkułem wygłuszenia i izolacje celem weryfikacji reszty.









Nowe wygłuszenie poszło na całą podłogę i ściany do wysokości szyb.








W międzyczasie zająłem się przednim mostem, zestawy do zwrotnic, krótkie połośki, zabieraki.





Malowanie felg, kupno opon. Nie obyło się bez zaskoczeń...









Wymieniłem pasek rozrządu, oleje.
Niestety silnik idzie do wymiany, pada układ pompowtrysków. Mam już kompletny swap, ale o tym później.



Kto zgadnie co swapujemy?



Syn wstał... cdn.


PS. Prośba do admina.
Da radę zrobić wrzucanie załączników dodanych do posta w tekst? Tak jak jest np na lexus-forum.pl

EDIT, widzę, że za szerokie obrazy na forum i obcina, później poprawię.

Stycznia 26, 2018, 17:04:16 pm
Odpowiedź #1

Offline Baca1051

  • Forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 122
Kontynuuj przyjacielu, bardzo ciekawy temat

Stycznia 26, 2018, 17:58:39 pm
Odpowiedź #2

Offline btyc

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 21
Witam

Całkiem fajny projekt :) Co do Gazzeli w zakładzie energetycznym tuż za moim płotem była jedna Gazzela , szybciej rdzewiała niż jeździła , a tu całkiem fajnym stanie jest. Powodzenia w projekcie.

Btyc

Stycznia 26, 2018, 19:38:29 pm
Odpowiedź #3

Offline dostawca

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 31
  • GAZ 27057
Dzięki,
miało być wolne, a wylądowałem w robocie...
Zapomniałem przy tej całej opowieści, że po kaczce byłem oglądać długie lubliny podwyższane, ale też mega zgniłki mi się trafiły.

Mam do sprzedania akwarium 600l, które aktualnie śmieci mi pakę w gazeli.

Nie jest to mój jedyny dziwny sprzęt: https://www.drive2.com/users/d0stawca/#blog

Stycznia 26, 2018, 23:30:14 pm
Odpowiedź #4

Offline Heniek

  • Donator
  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 102
    • www.zundapp.net.pl
  • Imię: Henryk
  • Auto: Niva , 2 x Mercedes
  • Nr. tel: 606-174-378
Eskort, subaru, dostawca, Paweł ...................... ?
A jak tam Niewiadówka ?  :super:
A może źle kojarzę fakty ?

Stycznia 27, 2018, 07:08:45 am
Odpowiedź #5

Offline dostawca

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 31
  • GAZ 27057
Heniek? Mercedes?
Sprzedałem, zrobiliśmy jedną wycieczkę z przyczepką, okazała się za mało dzielna terenowo i zapadła decyzja, że budujemy pseudo kamper 4x4.
Masz nivę, czy tak jak ja chcesz kupić?

Stycznia 27, 2018, 12:32:04 pm
Odpowiedź #6

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
Super sprawa :oki: Jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądała ostateczna wersja offroad (i jak będzie sobie radziła w terenie)

Stycznia 27, 2018, 14:09:11 pm
Odpowiedź #7

Offline Baca1051

  • Forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 122

Stycznia 27, 2018, 14:40:44 pm
Odpowiedź #8

Offline dostawca

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 31
  • GAZ 27057
Co do radzenia sobie, sam się zastanawiam, ale jabym te filmy z Sobolem widział wcześniej to nie zastanawiał bym się, czy mosty wytrzymają 215/85r16 tylko od raz byłyby 33"
35" w postaci trepadorów bias ich nie mielą przy myśleniu :) BTW Ekipa od tych filmów ma dość dziwne poczucie humoru, ale są z jajem w większości.
https://youtu.be/NJkIun8tfnc?t=1m29s

A co do budowania napięcia to z roboty wróciłem, żona na uczelni, położyłem syna spać, yerba zaparzona i piszę dalej :)

Na czym my skończyliśmy?

Wnętrze.
Podczas mycia karcherem dechy zaczęły odpadać drobne włókna plastiku, chcąc zgubić mankament pomalowałem deskę w moim ulubionym stylu... moro. Auto już mam pomalowane jedno, to czemu nie deskę... :)







A tak jako ciekawostka, bo pewnie nie wszyscy wiedzą to gazelka ma stały napęd na 4ry koła tak jak niva. Wajcha z lewej blokada centralnego dyfra, wajcha z prawej reduktor, ten kikucik to biegi ;)

4ry nowe resory i amortyzatory.
Tylne resory wymieniłem z  5piór+1pomocnicze na parabole 2 pióra+pomocnicze, albo 3 pióra+pomocnicze, już teraz nie pamiętam ;)



Tu jeszcze z tyłu podparty na kobyłkach.


Aktualnie zacząłem ocieplać pakę, styropian docinanie klejenie itp, później na to pójdzie jeszcze alufox i obicie. W planie jeszcze zrobienie wentylacji w dachu i okienka.
Brak fot jak na razie.
Przez miesiąc jeździłem nią do pracy i wyszły problemy z układem paliwowym, na początku była czkawka na zimno, teraz są już mocne szarpnięcia również na ciepło.
Nowe serce dla wozu to OM605 z merca w202 z pompą z w124 z TD prosta bez elektroniki,





turbo ze zmienną geometrią z 2,7cdi



 sterowanie skopiuję pomysł Rokfora z forum land cruiser, które mamy w naszym LJ78.



Skrzynia 717.411
Po przeliczeniu przełożeń wygląda na to, że na tych oponach realne będzie przelotowe 90km/h przy 2,5k rpm.
Skrzynia ma 5kę 0,84 o ile dobrze pamiętam, reduktor na H-1,07, a mosty 5,125.




Muszę zbadać temat, czy wejdą jakieś 15 na zacisk bo dużo lepiej z oponami i taniej, od razu kupiłbym duratracki lub silvery sport.
Kiepsko o jakieś felgi z takim rozstawem... tylko iveco i gazela.

Posty będę trochę dzielił, nie będę robił kobył. :)

Stycznia 27, 2018, 15:11:56 pm
Odpowiedź #9

Offline dostawca

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 31
  • GAZ 27057
A teraz będzie post z garścią inspiracji.
Czyli nie do końca na temat, ale nie do końca poza.

Ludzie z tym samym pomysłem, których znalazłem kilka tygodni temu.
Pisałem z nimi na vkontakte, dostałem sporo fotek gotowych mebli. Tez nie robili wielu zdjęć z budowy.
Heniu w razie czego państwo wybierają się w tym roku z n132 na haku na objazd europy.

https://www.youtube.com/watch?v=1pYiwZhYdro&t=422s

Podwozie:
Muszę zrobić lift przynajmniej 2" pewnie na wieszakach.
Zamontować 2gi zbiornik paliwa. To są 2 priorytety podwoziowe.

Nadwozie:
Snorkel,
Zastanawiam się nad zaspawaniem tylnych drzwi i zrobieniem klapy otwieranej w połowie z dostępem do gratów spod łóżka z zewnątrz.
Podcinka nadkoli tył, bez spawania zostaną znitowane.
Zmienić lusterka na nowszy model z podgrzewaniem.
Zastanawiam się nad złożeniem klimy ale to później.
Led bar 52" nad szybą już czeka.

Silnik jak widać,

W środku chciałbym 5-6 miejsc, ale jak się nie da to będą 3... muszę jechać dopytać na jedną stację.
Fotele w układzie 2-2-2 chyba że nie da rady to 3.
Zapewne będą problemy, że niehomologowane mocowanie, ale każde które ja zrobię będzie lepsze niż fabryka(między jedną warstwę blachy a drugą wstawiona śruba, która się kiwa ;)
Mocowania pod pasy z tyłu są.
Jeśli zostaną 3 to włożę z espace IV . Zamiast ławki 2 fotele odsuwane na szynach, żeby przejść do tyłu ze środka i z isofixem dla fotelika.
Mam kilka pomysłów na zabudowę, ale na razie jeszcze nie wybrałem.
Na pewno chcę zrobić kuchenkę wysuwaną na szufladzie do przedsionka.

Większość fot z Pinteresta.









Stycznia 27, 2018, 19:29:02 pm
Odpowiedź #10

Offline Heniek

  • Donator
  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 102
    • www.zundapp.net.pl
  • Imię: Henryk
  • Auto: Niva , 2 x Mercedes
  • Nr. tel: 606-174-378
Nivy nie mam, ale są jakieś ciągoty  :super:

Stycznia 28, 2018, 11:30:34 am
Odpowiedź #11

Offline Danieljs

  • Tłumacz
  • Forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Imię: Daniel
  • Auto: Accord coupe
Uwielbiam takie relacje i czekam na dalsze części :usmiech: . Szczególnie, że baza jest dość niecodzienna.
Pozdrawiam

Stycznia 29, 2018, 10:52:17 am
Odpowiedź #12

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
PS. Prośba do admina.
Da radę zrobić wrzucanie załączników dodanych do posta w tekst? Tak jak jest np na lexus-forum.pl

Działam w tej sprawie. Póki co udało mi się rozwalić testowe forum :gwizd:

Lutego 02, 2018, 21:25:10 pm
Odpowiedź #13

Offline Papug

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
Kawał fajnego wozu się zapowiada :)
Tata ma akurat Gazelle, ale 2006 rok dubel kabine, z paka i wywrotka :) oczywiście 4x4 i blokada. Wiele transportów zrobiłem tym autem(z 35 tys km) i zawsze wolałem jechać nią  niż nowym Iveco :)

Lutego 05, 2018, 16:09:39 pm
Odpowiedź #14

Offline dostawca

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 31
  • GAZ 27057
To Ci powiem, że to pierwsza taka opinia w Polsce, którą przeczytałem. Bo ruscy bardzo chwalą sprzęt.