Autor Wątek: 4 a nie 5 biegów w skrzyni  (Przeczytany 1744 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lutego 26, 2019, 15:47:24 pm
Przeczytany 1744 razy

Offline Medyk

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Auto: brak
Cześć. Znalazlem internetowe ogloszenie w ktorym w aucie z 99r jest 4 biegowa skrzynia. Jakie jest przelozenie na predkosc i ewentualne braki w takim rozwiązaniu. To powszechne wśród starszych rocznikow? (Jest ktos z okolic Lublina?)

Lutego 27, 2019, 11:55:23 am
Odpowiedź #1

Offline Apollo13_2010

  • Forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Imię: Łukasz
  • Auto: Lada Niva 21214/23461
Witaj co do skrzyni biegów to wielkiej różnicy na biegach do 4 niema. W "pięciobiegówce" jest minimalnie podniesiony komfort jazdy z wyższymi prędkościami ( powyżej 90km/h, nawet jest to minimalna zalecana prędkość dla tego biegu) ale okupiony niestety mniejszą trwałością zwłaszcza jak się używa 5 przy niższych prędkościach. Zaletą "5" jest lepsze jej wyciszenie wraz z reduktorem przy przeróbkach i zmniejszenie wibracji po nich, poza tym ja osobiście nie znam innych zalet/różnic. Ja w obu mam "5" i do jednej niedługo będę się dobierał i wymieniał synchronizator 3/4 co się okazałą identyczny jest do "4" więc wnioskować można ze to prawie identyczna skrzynia tylko z dołożonym 5 biegiem jak dawniej w Polonezach. Wnioskować można by było ale z mojej wiedzy tylko teoretycznie (nie jeździłem żadną Nivą z "4") że przełożenia powinny być trochę dłuższe niż w "5". Natomiast pewnie po głowie chodzi Ci myśl co jest trwalsze... To napiszę tak wydaje mi się obie mają taka trwałość jak o nie dbasz i do nich zakładasz (części) i co w nie lejesz (olej).  Na innych forach na przykład sedan-owych ładzianek większość zmienia "4" na "5" tylko z uwagi na jazdę z wyższymi prędkościami.
Pozdrawiam

Marca 14, 2019, 19:25:07 pm
Odpowiedź #2

Offline Medyk

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Auto: brak
A o jakich przeróbkach mówimy w czasie przekładki na 5 biegową.
Jakie macie zakresy prędkości na biegach. U mnie na 4b - od mulącego 60 do wyjącego 80.
Co prawda na komfort tego zestawienia składa się chociażby jeszcze nie przeglądana skrzynia i chyba wyjące łożysko.

Marca 14, 2019, 19:44:34 pm
Odpowiedź #3

Offline Apollo13_2010

  • Forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Imię: Łukasz
  • Auto: Lada Niva 21214/23461
Skrzynia wchodzi bez problemu i bez przeróbek nie pamiętam tylko czy uchwyty nie są inne ale chyba nie. Przeróbki to juz inna sprawa i nie bezpośrednio dotyczą skrzyni, np. inne podwieszenie reduktora na tzw. saneczkach. Zmiana homokonetyka na nowszy typ np od 2123. Natomiast w skrzyni 5 delikatnie sie ją przelewa olejem dzięki temu tez deczko ciszej pracuje. Masz jakieś prospekty z częściami do Nivki to możesz sprawdzic czy są jakieś konieczne zmiany, jeśli nie to daj jakiś namiar na siebie, a jak bedę wieczorem w domu to wyślę Ci katalog części. Pozdrawiam