Autor Wątek: Budowa most(k)u, wytrzymałość dwuteowników  (Przeczytany 7699 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lipca 09, 2018, 16:47:31 pm
Przeczytany 7699 razy

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
Przymierzam się do budowy mostu na wyspę na swoim stawie. Zastanawiam się nad podstawą - waham się pomiędzy drewnem (kantówki) a stalą (dwuteowniki).
Nie wiem jak wysokie musiałyby być te dwuteowniki, żeby nie uginały się pod ciężarem własnym, drewna i chodzących po nich osób. Jeśli ktoś potrafi to sprawdzić/obliczyć, to podrzucę jakieś rysunki :oczko:

Lipca 09, 2018, 17:31:58 pm
Odpowiedź #1

Offline Danieljs

  • Tłumacz
  • Forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Imię: Daniel
  • Auto: Accord coupe
W obliczeniach nie pomogę, ale poszukałbym jakiegoś podobnego gabarytowo mostku w parku/szkółce drzewek itp. i ściągnął wymiary elementów konstrukcyjnych.
Pozdrawiam

Lipca 09, 2018, 19:48:48 pm
Odpowiedź #2

Offline pajak650

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Auto: Łada Niva 1,6
Podaj długość mostu i obciążenie to Ci policze:). Albo wrzuć jakiś szkic.

Lipca 09, 2018, 20:26:44 pm
Odpowiedź #3

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
Podaj długość mostu i obciążenie to Ci policze:). Albo wrzuć jakiś szkic.

 [ Nie masz uprawnień do przeglądania załączników ]

 [ Nie masz uprawnień do przeglądania załączników ]

Nie mam pojęcia ile może ważyć ta drewniana konstrukcja :niepewny: Pół tony :mysli:? Chociaż ile może ważyć ~40 desek (grubość 3,5 - 4cm, szerokość 15cm) + poręcze (belki 10x10cm).
Można przyjąć np. 5 osób w jednym czasie, waga na wyrost 100kg/osobę, to już mamy 500kg. Może policz czy będzie różnica dla obciążenia 1,5 i np 2 lub 2,5 tony. Dzięki :ok:

Lipca 12, 2018, 11:39:31 am
Odpowiedź #4

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r

Lipca 13, 2018, 10:30:40 am
Odpowiedź #5

Offline pajak650

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Auto: Łada Niva 1,6
Dziś wieczorem policze. Remont w chacie, białe sadze siwy dym, nie było czasu spojrzeć w papiery.

Lipca 13, 2018, 14:32:25 pm
Odpowiedź #6

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
Dziś wieczorem policze. Remont w chacie, białe sadze siwy dym, nie było czasu spojrzeć w papiery.

Uuu współczucia, powodzenia :usmiech2:

Lipca 13, 2018, 22:21:01 pm
Odpowiedź #7

Offline pajak650

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Auto: Łada Niva 1,6
Tu masz Exela  z wynikami Przyjąłem stal zwykłą 215 (St3), współczynnik bezpieczeństwa 2, dopuszczalne naprężenia na zginanie kg = 0,5 Re, masa konstrukcji drewnianej wyszła mi około 750 kg i tak jest w obliczeniach. Podświetlone na czerwono komórki informują że dany dwuteownik spełnia warunek wytrzymałościowy na zginanie dla danych obciążeń. Czyli dwuteownik 180 wytrzyma obciążenie 500 kg i 1000 kg.

Lipca 15, 2018, 13:26:49 pm
Odpowiedź #8

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
Tu masz Exela  z wynikami Przyjąłem stal zwykłą 215 (St3), współczynnik bezpieczeństwa 2, dopuszczalne naprężenia na zginanie kg = 0,5 Re, masa konstrukcji drewnianej wyszła mi około 750 kg i tak jest w obliczeniach. Podświetlone na czerwono komórki informują że dany dwuteownik spełnia warunek wytrzymałościowy na zginanie dla danych obciążeń. Czyli dwuteownik 180 wytrzyma obciążenie 500 kg i 1000 kg.

Wielkie dzięki  :super:! Czyli minimum 180, optymalnie 200 lub (na wyrost) więcej.
Jeszcze jedno.. Orientujesz się może w jakim stopniu nawiercanie (otworów będzie sporo, bo trzeba jakoś przymocować deski i poręcze) osłabi taki dwuteownik?

Obejrzałem sobie okoliczne mostki, te dwuteowniki na zdjęciu poniżej mają około 50cm.
Dopuszczalne obciążenie (o ile dobrze pamiętam) ~15 ton. To drewno wygląda licho :zdziwiony:

Lipca 15, 2018, 22:05:11 pm
Odpowiedź #9

Offline pajak650

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Auto: Łada Niva 1,6
Na pewno osłabią, zależy też jakiej średnicy otwory nawiercisz. Ciężko mi oszacować na ile osłabi się ta konstrukcja po wywierceniu kilkudziesięciu otworów np. fi 6mm. Należałoby zastosować dwuteowniki np. 220 mm. Może dobrym rozwiązaniem byłoby właśnie nie wiercenie ich tylko położenie desek na  na same dwuteowniki i skręcenie ich od spodu za pomocą belek(łat) drewnianych. Otwory w dwuteownikach, nawet zakonserwowane też zaczną jako pierwsze korodować. A wiercenia miałbyś naprawdę sporo. Co do drewna to dobry materiał konstrukcyjny, dobrej jakości i gatunku drewno potrafi wytrzymałością dorównywać stali a jego gęstość jest mniejsza. Minusem jest jednak ta jego niejednorodność - sęki słoje i wszelkie zagrożenia ze strony przyrody:). Ale według mnie te belki na zdjęciu nie wyglądają na zgniłe, żeby powiedzieć coś więcej trzeba by "pomacać":).

Lipca 16, 2018, 13:04:51 pm
Odpowiedź #10

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
Co do drewna to dobry materiał konstrukcyjny, dobrej jakości i gatunku drewno potrafi wytrzymałością dorównywać stali a jego gęstość jest mniejsza.

I tego będę się trzymać. Przed chwilą obdzwoniłem składy stali.. Gdyby do tej konstrukcji nadawały się tragarze 120mm, to jeszcze można by się zastanawiać. Ale przy 200 i cenie w granicach 100zł/metr :shock:

Zamówię solidne kantówki, np. 25x15, zabezpieczę jakimś drewnochronem, przymocuję kotwami do fundamentów - będą trzymać i nic się z nimi nie powinno dziać.

 [ Nie masz uprawnień do przeglądania załączników ]

Przerwa między kantówkami będzie miała około 45 centymetrów, deski nie będą się wyginać :usmiech2:
Jeszcze raz dziękuję :oki:

Lipca 16, 2018, 21:18:08 pm
Odpowiedź #11

Offline Danieljs

  • Tłumacz
  • Forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Imię: Daniel
  • Auto: Accord coupe
Cytuj
zabezpieczę jakimś drewnochronem
Zapoznaj się z ofertą firmy 3v3, robią dobrą chemię do drewna.
Pozdrawiam