Autor Wątek: ZASOBY TECHNICZNE I MODYFIKACJE  (Przeczytany 7698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lutego 23, 2018, 19:51:13 pm
Przeczytany 7698 razy

Offline Mr_R4VEN

  • Administrator
  • Doświadczony forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 442
  • Imię: Paweł
  • Auto: Niva 1.9TD, 2008r
Tłumaczenie: Danieljs | Mr_R4VEN

NIVA - ZASOBY TECHNICZNE I MODYFIKACJE

Witamy w międzynarodowej rodzinie posiadaczy Nivy.
Kiedy po raz pierwszy kupiłem swoją Nivę, zacząłem zbierać poradniki "zrób to sam" i wiadomości dotyczące modyfikacji dostępne w necie. Niestety w przeciągu mniej więcej roku wiele stron dotyczących Nivy i innych źródeł w języku angielskim zaczęło po prostu znikać. Wtedy postanowiłem stworzyć tę stronę aby zachować pożyteczną wiedzę i utrzymać ją łatwo dostępną dla reszty świata.

Strona skupia się na Nivie 1600, ale wiele z informacji znajduje zastosowanie do późniejszych.
Jeśli masz zasoby, które byłyby pomocne innym użytkownikom Nivy i chciałbyś, a by znalazły się na stronie, proszę skontaktuj się ze mną.

Proszę zauważyć, że nie mogę ręczyć za rzetelność zamieszczonych materiałów i informacji. Zobacz również informację na dole.
Pliki są elektronicznym mixem wielu stron internetowych, dokumentów tekstowych, itd.

Ogólne informacje o Nivie

Ogólne ulepszenia Nivy
  • Zbiór codziennych udogodnień - uczyń swoją niwę bardziej wszechstronną i przyjazną
  • Większe lusterka zewnętrzne - zobacz więcej przy zmianie pasa lub cofaniu (Mk1)
  • Zmiana przycisku załączania świateł - bądź pewien, że nie wyłączyłeś świateł zamiast włączenia ogrzewania (tylko Mk1)
  • Wymiana siedzeń (Baxter) - zamontuj siedzenia od Hondy i podobnych
  • Rozłóż siedzenia, by uzyskać łóżko (różne) - moje dostosowanie, różne rosyjskie konwersje (ze zdjęciami) i same zdjęcia
  • Kalibracja wskaźnika ciśnienia oleju by Szentirmai - ja na początku spanikowałem, gdy zobaczyłem wskazanie (plik DOC, język angielski)
  • Wyciszenie by Andrei/Baxter - może być zrobione w łatwy sposób (plik DOC, język angielski)
  • Osłonki kierunkowskazów i lamp tylnych by Patrick Sandre - stylowe osłonki własnej roboty do Nivy Mk1
  • Wspomaganie kierownicy by Cloggy - wspomaganie od Toyoty Creessida w Nivie
  • Ulepszenie wentylatora dmuchawy by Jack; wersja 2 by crb247 -wymień stary i zmęczony wentylator na nowoczesny

Silnik - obsługa, modyfikacje, swapy
  • Regulacja łańcucha rozrządu - łatwe i bardzo ważne
  • Oleje do Nivy by Baxter- rodzaje i objętości do wszystkich elementów smarowanych
  • Zwiększenie mocy by Alejandro Gabatel - rady jak wykrzesać kilka dodatkowych koni
  • Swap gaźnika Webera by Baxter- tani i prosty mod na zwiększenie mocy; o ile znajdziesz dobrego Webera
  • Swap wtrysku zamiast gaźnika by Mats Ahlberg - zmień gaźnik na wtrysk monopunktowy (plik PDF, język angielski)
  • Swap wtrysku Junkyard zamiast gaźnika by Torok Imre (plik DOC, język angielski)
  • Swap elektronicznego zapłonu - zamontuj elektroniczny zapłon od późniejszych modeli Nivy (plik DOC, język angielski)
  • Wysokociśnieniowa głowica - swap i planowanie głowicy  Riva 1200 (plik DOC, język angielski)
  • Odbudowa silnika 1,6 cz. 1 i cz.2 by Alejandro Gabatel
  • Swap silika DOHC Fiata - więcej mocy i momentu, poradnik by Cloggy + wspomaganie i inne
  • Zobacz również - Pazur w Nivie - artykuł swap DOHC Fiata (International Off-Roader, Marzec 1993) + zdjęcia i różne swapy DOHC Fiata

Skrzynia biegów i reduktor

Niva - triki, porady, wymiany i podobne
  • Alternatywne części pasując do Łady by Baxter - mile widziane maile z info, co pasuje a co nie pasuje
  • Inne samochody bazujące na Fiat 124 by Baxter -  co jeszcze mogę zapożyczyć?
  • Wyciąganie rozrusznika -///nie dotyczy wersji z kierownicą po lewej stronie///
  • Geometria i ustawianie zawieszenia?????????? by Hoodoo
  • Kiepski układ kierowniczy - czujesz się jak w furze z lat 50-tych? Zerknij
  • Rdza by Baxter - popularne rdzawe pułapki Nivy oraz prewencja
  • Pompka spryskiwacza szyb - przegląd (autor nieznany) (plik DOC, język angielski)
  • Korba do odpalania - zrób to sam by Huffman

Elektryka w Nivie

Niva - koła, felgi, opony
  • Opony by Baxter - jakie największe opony mogę zamontować?
  • Lista samochodów ze zgodnym z Nivą rozstawem śrub by Baxter - od jakiego samochodu mogę zapożyczyć koła?
  • Podcinanie by Baxter - podcinanki i wycinanki w celu dopasowania większych opon

Niva - hamulce, dyferencjał, przeguby homokinetyczne

Modyfikacje off-road
  • Podnoszenie Nivy by Baxter - podnoszenie dla zwiększenia prześwitu i/lub większych opon; zawiera lift 2 cale by Hoodoo
  • Zobacz również: Montaż liftu Hoodoo by Jonno
  • Zobacz również: Lift na tulejkach (Dalibor Lon) - wariacja liftu Hoodoo z tulejkami zamiast podkładek (plik PDF, język angielski)
  • Zobacz również: Lift Hoodoo ver. 2 pierścieniowa, instalacja prototypowa by Baxter - wszystko o gumowym ringu do liftowania (bez podnoszenia oparcia dla sprężyny)
  • Zobacz również: Lift nadwozia - przewodnik (Simon Allen) (plik PDF, język angielski)
  • Zobacz również: Lift nadwozia - przewodnik (plik PDF, język hiszpański)
  • Zwiększenie wykrzyży by Cloggy
  • Dodatkowe uchwyty do ciągnięcia (Cloggy) (plik DOC, język angielski)
  • Snorkel- zrób to sam
  • System odpowietrzników - zrób to sam (Alejandro) - uchroń dyferencjał, skrzynię biegów i reduktor przed zalaniem (plik PDF, język angielski)
  • Przeniesienie alternatora - zrób to sam (Hoodoo/Vipenzas) - uchroń alternator od zatopienia (plik DOC, język angielski)
  • Ochraniacze progów/stopnie - uchroń progi przed zniszczeniem
  • Ochrona podwozia
  • Trapy - zrób to sam (plik DOC, język angielski)
  • Elektryczny wentylator chłodnicy

Zmodyfikowane Nivy warte uwagi
  • The Full Hoodoo - przemyślana modyfikacja Nivy - przed wpadnięciem w wir modyfikacji i rozpoczęciem przygotowań Nivy musisz to przeczytać (plik PDF, język angielski)
  • Niva Nuts - wysokoprzystosowana Niva do odkrywania odludzi Australii, włączając LSD, tarczowe hamulce osi tylnej itd. (plik DOC, język angielski)
  • Ex-Works Hill Rally Niva - artykuł o modyfikacjach (plik DOC, język angielski)
  • Niva V6 - artykuł z 4x4i magazine (listopad 2009) o Nivie Simona Allena z silnikiem V6 Forda (plik PDF, język angielski)
  • Przystosowanie Nivy do Rajdu Paryż - Dakar część 1 i część 2

Inne

Tekst został opracowany w oparciu o Baxter's Niva Site, za zgodą autora. Rozszerzony o dodatkowe informacje dzięki wiedzy i uprzejmości użytkowników Polskiego Forum Niva 4x4
Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za niewłaściwe użycie przedstawionych tu informacji. Jeśli nie jesteś pewien czy dasz radę sam przeprowadzić modyfikacje/naprawy, zaprowadź auto do profesjonalnego warsztatu!

© Polskie Forum Niva 4x4