Autor Wątek: jakie opony do nivy  (Przeczytany 6146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Września 10, 2018, 08:53:35 am
Przeczytany 6146 razy

Offline Jareq50

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Imię: Jarek
  • Auto: Lada niva
Witam kolegów. Od niedawna jestem włascicelem nivki a ze oponki w niezbyt dobrym stanie zastanawiam sie nad wymianą. Do tej pory jezdziła na Kama 232. 185/75 r16. Czy którys z śzanownych forumowiczów mogłby doradzic co mozna by bylo wziasc pod uwage - jesli chodzi o jazde tak poł na pół - tener\asfalt.
Kiedys Kamy miały oznaczenia jako opona wielosezonowa a obecnie nie ma śniezynki.. a moze cos innego co bylo by dobre zarówno w terenie jaki na asfalnie i jeszcze wielosezonowe  :usmiech:  chodz napewno cudowna opona nie ustenieje... ale zawsze warto wziasc pod uwage opinie innych,,, i o to własnie prosze..
Pozdrawiam.

ps.. czy do nivy można stosowac opony o innej rzeźbie bieżnika ..tz na jednej osi jeden komplet a na drugiej inny ? oczywiscie rozmiary takie same.??

Września 10, 2018, 15:39:09 pm
Odpowiedź #1

Offline Danieljs

  • Tłumacz
  • Forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Imię: Daniel
  • Auto: Accord coupe
Cytuj
Kiedys Kamy miały oznaczenia jako opona wielosezonowa a obecnie nie ma śniezynki.
Z tego co wiem co opona wielosezonowa powinna mieć oznaczenie M+S, co znaczy że poza normalnym asfaltem spisuje się na asfalcie z błotem pośniegowym. Opona z oznaczeniem M+S i śnieżynką na tle gór to opona typowo zimowa, która powinna się jakoś spisywać na zaśnieżonych drogach.
Cytuj
Kiedys Kamy miały oznaczenia jako opona wielosezonowa a obecnie nie ma śniezynki.
Teoretycznie nie za bardzo. Inny bieżnik to inna przyczepność i inne opory toczenia, poza tym mimo tych samych parametrów opony poszczególnych producentów mogą się różnić obwodem. Nie wiem na ile musi się różnić wymiar opon, ale możliwe są tak duże napięcie, że np. z reduktora będą dochodziły trzaski.
U siebie mam ruskie 15" terenowe i przechodzę na fabryczną felgę z fabrycznymi oponami, tylko że starszy wzór bieżnika. Gdybym stanął przed kupnem nowych kapci to albo brałbym kamy lub voltyre albo jakieś od busa/dostawczaka (co do bieżnika musiałbyś poszukać na necie). Ponoć  dobrze dobrane są bardziej terenowe od kamy i bardziej drogowe od voltyre. Coś w stylu kompromisu.
Pozdrawiam

Września 11, 2018, 21:09:54 pm
Odpowiedź #2

Offline Jareq50

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Imię: Jarek
  • Auto: Lada niva
witam ponownie...
Jaki wzór bieznika  kolega ma na mysli.... ? tn i 511 czy cos takiego ?
zastanawiam sie wlasnie nad tymi oponkami  - z opisu na stronach rosyjskich wynika ze są zimowe... chodz mysle ze latem wcale nie beda sie tak zdzierac...
obecnie mam na nivie  kamy 232 ale dwie opony chyba juz wymagają wymiany... i wlasnie zastanawiam sie,,, co wybrac ...

Września 11, 2018, 21:22:14 pm
Odpowiedź #3

Offline Jareq50

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Imię: Jarek
  • Auto: Lada niva
aaa  i jeszcze co do oznaczen... mam kamy z 2013  i tam są równiez sniezynki... a obecnie  nowe kamy nie maja tych oznaczen,,, a moze to poprostu zabiega producenta - który wprowadził do sprzedazy opone o nazwie kama euro - typowo zimową,,, ? bo w sumie wzór bieznika sie zupełnie nie zmienił...  iopona taka sama,, tylko bez oznaczenia ze zimowa ..

Września 11, 2018, 22:32:48 pm
Odpowiedź #4

Offline Danieljs

  • Tłumacz
  • Forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Imię: Daniel
  • Auto: Accord coupe
Cytuj
Jaki wzór bieznika  kolega ma na mysli
Pozdrawiam

Września 17, 2018, 12:04:04 pm
Odpowiedź #5

Offline Jareq50

  • Jestem tu nowy
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Imię: Jarek
  • Auto: Lada niva
Dzieki za fotke. Ja wybiore raczej kame 232 i mam nadzieje ze zimą równiez bedzie siena nich dało jezdzic ,,, ;-) Pozdrawiam.

Września 19, 2018, 18:09:48 pm
Odpowiedź #6

Offline Danieljs

  • Tłumacz
  • Forumowicz
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Imię: Daniel
  • Auto: Accord coupe
Też wziąłbym kamę ale że używki to brałem co było. Czekam teraz na wentyle prawdopodobnie do felg od ciężarówek, bo pod otwór fi 16mm :zdziwiony:
Pozdrawiam